WPA THEMATIC CONGRESS ON EARLY INTERVENTION IN PSYCHIATRY ACROSS THE LIFE SPAN

Wednesday 22 Ιουνίου 2022

Η Διευθύντρια του Εργαστηρίου, καθηγήτρια κ. Αγγελική Γενά, πρόκειται να συμμετάσχει με εισηγήσεις στο WPA Thematic Congress on Early Intervention in Psychiatry across the Life Span, που θα πραγματοποιηθεί στις 23-25 Ιουνίου 2022 στην Αθήνα. Στο ίδιο συνέδριο θα συμμετάσχει με εισήγηση και η Επιστημονική Διευθύντρια του Εργαστηρίου Ειδικής Αγωγής και Συμβουλευτικής της οικογένειας Δρ. Εριφύλλη Τσιρέμπολου καθώς και η απόφοιτη του Μεταπτυχιακού ΘΕΠΑΕ – Κατεύθυνση Ειδική Αγωγή, κ. Δέσποινα Ιορδανίδου.

Οι τίτλοι των εισηγήσεων είναι:

"Teaching pragmatic language skills in a school-age boy with Autism Spectrum Disorder (ASD)"

με συγγραφείς τις Gena, A., Tsirempolou, E., Navrozidou, E., & Georgiopoulou, K.

"Training a school-age boy with ASD in Verbal and Visuospatial Working Memory and in Cognitive Flexibility: A Behavioral-Analytic Intervention"

με συγγραφείς τις Gena, A., Basdeki, D. & Tsirempolou, E.

"Treating overselectivity in children with Autism Spectrum Disorder and Intellectual Disability through a behavior-analytic intervention"

με συγγραφείς τους Gena, A., Iordanidou, D., Galanis, P., & Tsirempolou, E.

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα του συνεδρίου ακολουθούν στον παρακάτω σύνδεσμο: