ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ ΤΟΥ ΜΑΡΚΟΥ ΤΣΕΤΣΟΥ “ΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΑΓΑΘΟ. ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ”

Friday 17 Ιουνίου 2022
Παρουσίαση βιβλίου του Μάρκου Τσέτσου “Το μουσικό αγαθό. Θεωρίες καλλιτεχνικής αξίας”

Το Ίδρυμα Σάκη Καράγιωργα παρουσιάζει το βιβλίο του Καθηγητή του Τμήματος Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ Μάρκου Τσέτσου “Το μουσικό αγαθό. Θεωρίες καλλιτεχνικής αξίας” (Επιστημονική Βιβλιοθήκη, 2020, σελ. 242). Η παρουσίαση θα πραγματοποιηθεί στην Αίθουσα Τελετών του Παντείου Πανεπιστημίου την Παρασκευή 17 Ιουνίου στις πέντε το απόγευμα.

Για το βιβλίο θα μιλήσουν ο Καθηγητής του Πανεπιστημίου Κρήτης κ. Θανάσης Γκιούρας, ο Καθηγητής του Παντείου Πανεπιστημίου κ. Στέφανος Δημητρίου και ο Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Ε.Κ.Π.Α. κ. Ιάκωβος Σταϊνχάουερ, ενώ χαιρετισμό θα απευθύνει η Πρύτανις του Παντείου Πανεπιστημίου Καθηγήτρια κ. Χριστίνα Κουλούρη.

Το Μουσικό αγαθό επανεξετάζει το ζήτημα της καλλιτεχνικής αξίας, με τέχνη αναφοράς τη μουσική. Υπάρχουν διαφορές αξίας μεταξύ έργων και ειδών μουσικής; Αν ναι, οι διαφορές αυτές θεμελιώνονται σε εμπειρίες που μας προσφέρει η μουσική ή σε ιδιότητες αυτής της ίδιας; Πως μπορούμε να σκεφτούμε σήμερα την αντικειμενικότητα της καλλιτεχνικής αξίας, αποφεύγοντας το δογματισμό; Τέτοιου είδους ερωτήματα δεν έχουν, φυσικά, μόνο μουσικολογικό, αλλά και ευρύτερο φιλοσοφικό ενδιαφέρον. Με το σκεπτικό αυτό επαναπροσεγγίζονται θεωρίες καλλιτεχνικής αξίας όπως του Χιουμ, του Καντ, του Μπίρντσλι και του Αντόρνο, ενώ προκρίνεται η ιδέα ενός κριτικού πλην όμως περιεκτικού αντικειμενισμού της.

Στο βιβλίο απονεμήθηκε το Βραβείο καλύτερου μουσικολογικού συγγράμματος για τα έτη 2020/21 από την Ένωση Ελλήνων Θεατρικών και Μουσικών Κριτικών.

Από τα περιεχόμενα του βιβλίου: ευχαρίστηση, προτίμηση και διαφέρον, ο ιδανικός ακροατής (Hume), ο κριτικός ακροατής (Kant), αισθητική εμπειρία (Dewey και Beardsley), αναπαράσταση, έκφραση και σύνθεση, αισθητικές ιδιότητες, έννοιες μουσικής, ιστορικότητα (Dahlhaus και Adorno), περί αγαθού και αξίας, καλή και σημαίνουσα μουσική, αναλύοντας τη μουσική αξία.

Δείτε την ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ και το ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ