ΗΜΕΡΙΔΑ ΜΕ ΤΙΤΛΟ "ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ. ΕΦΗΒΕΙΑ: ΣΥΓΚΡΟΥΣΕΙΣ, ΧΑΣΜΑΤΑ, ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙΣ"

Monday 20 Ιουνίου 2022
Ημερίδα με τίτλο "Το θέατρο στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Εφηβεία: Συγκρούσεις, χάσματα, διασταυρώσεις"

Ημερίδα παρουσίασης αποτελεσμάτων του προγράμματος «Το Θέατρο στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Εφηβεία: Συγκρούσεις, χάσματα, διασταυρώσεις» για το σχολικό έτος 2021- 22

Το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνει ημερίδα παρουσίασης των αποτελεσμάτων του προγράμματος με τίτλο «Το θέατρο στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Εφηβεία: Συγκρούσεις, χάσματα, διασταυρώσεις», που είναι ενταγμένο στο διαρκές ερευνητικό πρόγραμμα «Πειραματική Εφαρμογή της Θεατρικής Αγωγής στο Γυμνάσιο/Λύκειο»

Η ημερίδα θα διεξαχθεί στην Aulaτης Φιλοσοφικής Σχολής, τη Δευτέρα 20 Ιουνίου 2022, και ώρα 10:00-14:00.

Στην ημερίδα θα μετέχουν οι μαθητές και οι μαθήτριες που παρακολούθησαν το πρόγραμμα, οι καθηγητές και οι διευθυντές των συνεργαζόμενων σχολικών μονάδων καθώς και οι προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές που συγκροτούσαν τις ομάδες εφαρμογής.

Τα σχολεία που μετείχαν φέτος στο πρόγραμμα ήταν 12 Γυμνάσια και Λύκεια της Αττικής και της Εύβοιας:

• 1ο Πρότυπο Λύκειο Αθηνών-Γεννάδειο
  • 2ο Γυμνάσιο Γαλατσίου
  • Βαρβάκειο Πρότυπο Γυμνάσιο
  • Σχολή Μωραϊτη
  • 2ο ΓΕΛ Ν. Φιλαδέλφειας
  • 5ο Γυμνάσιο Αλίμου
  • 3ο Γυμνάσιο Π. Φαλήρου
  • 4ο ΓΕΛ Π. Φαλήρου
  • Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα
  • 1oΓΕΛ Ασπροπύργου
  • 2ο Γυμνάσιο Ασπροπύργου
  • Αναξαγόρειο Γυμνάσιο Νέας Λαμψάκου

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε σε κάθε σχολείο για 10 έως 14 διδακτικές ώρες. Υπεύθυνοι των σχολικών ομάδων ήταν ένας ή περισσότεροι εκπαιδευτικοί του κάθε σχολείου και της υλοποίησης του προγράμματος μεταπτυχιακοί φοιτητές-τριες σε συνεργασία με τελειόφοιτους φοιτητές-τριες του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών. Συνολικά συμμετείχαν 330 μαθητές και μαθήτριες. Φέτος ήταν η 3η χρονιά υλοποίησης του προγράμματος, που ξεκίνησε το 2018-19 σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής και την Επιστημονική Μονάδα «Τέχνες».

Την Επιστημονική Οργανωτική Ομάδα του ερευνητικού προγράμματος συγκροτούν τα μέλη του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ:
Ιωσήφ Βιβιλάκης, καθηγητής,  Κλειώ Φανουράκη, επίκουρη καθηγήτρια και Ίλια Λακίδου, μέλος Εργαστηριακού και Διδακτικού Προσωπικού.

Η ημερίδα είναι ανοιχτή σε όλους τους φοιτητές και φοιτήτριες του Τμήματος και κάθε ενδιαφερόμενο.